Nowe regulacje dotyczące wielkości opakowań produktów spożywczych („downsizing” na Węgrzech.
food compliance
Ważne dla producentów i podmiotów eksportujących żywność na Węgry. W Polsce o „downsizing’u” produktów się mówi i sugeruje konsumentom uważność, a na Węgrzech w tym zakresie wchodzą bardzo konkretne przepisy prawne.
Co się zmieni?
W przypadku wprowadzenia do obrotu nowego opakowania produktu spożywczego, która ma mniejszą masę lub objętość niż opakowania wyprodukowane w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 1 lipca 2023 r., sprzedawca w okresie 2 miesięcy od rozpoczęcia wprowadzania do obrotu nowego, mniejszego produktu informuje klientów o zmianie zawartości.
Obowiązek informowania klientów przez sprzedawcę detalicznego o zmianie jednostki produktu w opakowaniach jednostkowych nie ma zastosowania, jeżeli zaprzestanie dystrybucji poprzednich większych jednostek nie nastąpi w ciągu 6 miesięcy, a poprzednie większe jednostki pozostają dystrybuowane przez sprzedawcę detalicznego.
Sprzedawca detaliczny ma również obowiązek powiadamiania klientów, jeśli nowe opakowanie produktu w opakowaniu jednostkowym ma mniejszą masę lub objętość niż jednostki wyprodukowane w okresie od 1 lipca 2023 r. do 1 lutego 2024 r., a sprzedawca detaliczny kontynuuje sprzedaż równoległą również poprzedniego, większego produktu.
Oprócz powyższych obowiązków, które mają zastosowanie do sprzedawców detalicznych, dekret rządowy wprowadza również nowe obowiązki dla producentów.
Zgodnie z rozporządzeniem rządowym producenci są zobowiązani do przekazywania sprzedawcom detalicznym informacji o zmniejszeniu opakowania produktu oraz o ewentualnym zaprzestaniu wprowadzania do obrotu poprzednich opakowań produktu (o innej wielkości) w dokumentacji produktu lub w inny sposób przy pierwszej sprzedaży produktu detaliście. Producenci są również zobowiązani do przedłożenia tych samych informacji właściwemu organowi.
Jaki jest czas przewidziany na zmiany?
Dekret rządowy wejdzie w życie 1 lutego 2024 r.
Jeżeli sprzedawca detaliczny rozpoczął lub zamierza rozpocząć dystrybucję mniejszej jednostki produktu w opakowaniu w okresie od dnia 1 lipca 2023 r. do dnia 29 lutego 2024 r., a także chce kontynuować dystrybucję większej jednostki produktu, musi poinformować konsumentów o zmianie od dnia 1 marca 2024 r. W związku z tym producenci informują sprzedawców detalicznych o zmniejszeniu liczby jednostek produktu i ewentualnym zaprzestaniu wprowadzania do obrotu poprzednich (większych) jednostek do dnia 16 lutego 2024 r.
Konsekwencje finansowe
Organy ochrony konsumentów będą miały kompetencje w zakresie przestrzegania nowych regulacji. W przypadku niewywiązania się z któregokolwiek z wyżej wymienionych obowiązków informacyjnych organ ochrony konsumentów może nałożyć grzywnę w wysokości 1 000 000 HUF (ok. 2 650 EUR) za każdy produkt, którego dotyczy niezgodność.